- Home
- »
- Products We Offer
- »
- EARTHMOVING VEHICLE SCANNER
EARTHMOVING VEHICLE SCANNER
Jaltest OHW Scanner
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Scanner Type | Diagnostic |
| Vehicle Type | Construction |
| Compatible Vehicles | Truck and Bus |
| Voltage | 12 and 24 Volts |
| Brand | Cojali |
| License Duration | 1 Year |
| Compatible Engine Variant | BS6 |
| Software Update | 3 Year |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Connectivity | USB+Bluetooth |
| Display Size | 14" |
| Package Type | Full Kit |
| Operating System | Jaltest |
| Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Cable Set | Multi Brand |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Update Mode | Online |
| Operating Temperature | -10 - 60 °C |
| Usage Type | Workshop |
| Brand Compatibility | Multi Brand |
| Country of Origin | Made in India |
| Best | 100% |
| Price+GST | 2,60,000+18%GST |
HEAVY DUTY CONSTRUCTION VEHICLE DIAGNOSTIC TOOL is an easy to use and handling tool that can be transported to the place where the damaged machinery is to diagnose. Moreover, it combines the Diagnostics software with a large technical information database, workshop management module:
- Automatic detection of systems and error codes
- Real-time sensor monitoring
- Actuation and adaptation of components
- Maintenance data and maintenance data reset
- Operating time and consumption of the vehicle reading
- Components adaptation and calibration
- System technical data (Engine, Transmission …)
- Interactive wiring diagram
- Troubleshooting guides by symptoms
- Machine technical data (Engine type…)
- Data synchronisation with data backups on the external servers
- Task management between the garage staff members
- Management and reporting of diagnosis, maintenance and task reports
- Access to the history of the machinery
COVERAGE
CATERPILLAR, CUMMINS, DETROIT DIESEL-MBE, DEUTZ, DOOSAN, HINO, ISUZU, IVECO-FPT, JCB, JOHN DEERE, KOHLER, KUBOTA, LIEBHERR, MAN, MERCEDES-BENZ, MTU, PERKINS, SCANIA, SISU, STEYR, VM MOTORI, VOLVO PENTA , ETC, BOSCH REXROTH, CASE CE, COMETTO, DEMAG, DYNAPAC, GROVE, HITACHI, HYUNDAI CE, KOBELCO, KOMATSU, O&K, SANDVIK,TEREX, CE, XCMG, YANMAR, CATERPILLER, DULEVO, PIAGGIO ETC.
Additional Information:
- Production Capacity: 1000 Every Month
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: Plastic Hard Case
Jaltest Earthmoving Vehicle Scanner
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Trucks |
| Scanner Type | Diagnostic |
| Type | Multi brand |
| License Duration | 1 Year |
| Voltage | 24 Volts |
| Screen Size | 10" |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Display Size | 14 inch |
| Battery Capacity | 3000mah |
| Connectivity | Bluetooth & USB |
| Operating System | Windows 11, Windows 10 |
| Memory | 64 GB |
| Vehicle Type | constructions vehicles |
| Compatible Vehicles | Construction vehicles |
| Cable Set | Multi Brand |
| Update Mode | Online |
| Operating Temperature | -20 - 50 °C |
| Usage Type | Workshop |
| Brand Compatibility | Multi Brand |
| Brand | Cojali |
| Software Update | 3 Year |
| Origin | Aftermarket |
| Storage Capacity | 32GB |
| Warranty | 1 Years |
| Control | Capacitive Touch |
| Wi-Fi | Available |
| Bluetooth Connectivity | Available |
EARTHMOVING VEHICLE SCANNER is an easy to use and handling tool that can be transported to the place where the damaged machinery is to diagnose. Moreover, it combines the Diagnostics software with a large technical information database, workshop management module:
- Automatic detection of systems and error codes
- Real-time sensor monitoring
- Actuation and adaptation of components
- Maintenance data and maintenance data reset
- Operating time and consumption of the vehicle reading
- Components adaptation and calibration
- System technical data (Engine, Transmission …)
- Interactive wiring diagram
- Troubleshooting guides by symptoms
- Machine technical data (Engine type…)
- Data synchronisation with data backups on the external servers
- Task management between the garage staff members
- Management and reporting of diagnosis, maintenance and task reports
- Access to the history of the machinery
COVERAGE
CATERPILLAR, CUMMINS, DETROIT DIESEL-MBE, DEUTZ, DOOSAN, HINO, ISUZU, IVECO-FPT, JCB, JOHN DEERE, KOHLER, KUBOTA, LIEBHERR, MAN, MERCEDES-BENZ, MTU, PERKINS, SCANIA, SISU, STEYR, VM MOTORI, VOLVO PENTA , ETC, BOSCH REXROTH, CASE CE, COMETTO, DEMAG, DYNAPAC, GROVE, HITACHI, HYUNDAI CE, KOBELCO, KOMATSU, O&K, SANDVIK,TEREX, CE, XCMG, YANMAR, CATERPILLER, DULEVO, PIAGGIO ETC.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: 2-3 Days
- Packaging Details: Plastic Hard Case
Jaltest Scanner For Earthmoving Equipments
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Diagnostic Tool |
| Scanner Type | Diagnostic |
| Vehicle Type | Construction |
| Operating Weight | 20–30 ton |
| Operating Voltage | 12-24 V |
| License Duration | 1 Year |
| Condition | New |
| Engine Power | 100–150 hp |
| Display Size | 14 inch |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Screen Size | 14 inches |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Application | Construction |
| Display Type | LCD |
| Operating Mode | Windows |
| Package Type | Full Kit |
| Usage/Application | Earthmoving Equipment Scanning |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Voltage | 12 and 24 Volts |
| Model No | Jaltest OHW |
| Compatible Vehicles | Construction vehicles |
| Operating System | Windows 10, Windows 11 |
| Connectivity | USB & Blutooth |
| Warranty | 1 Year |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Cable Set | Multi Brand |
| Fuel Type | Hybrid |
| Brand | Cojali |
| Operating Temperature | -10 - 60 °C |
| Update Mode | Online |
| Country Of Origin | India |
| Brand Compatibility | Multi Brand |
| Usage Type | Workshop |
EARTHMOVING VEHICLE DIAGNOSTIC TOOL is an easy to use and handling tool that can be transported to the place where the damaged machinery is to diagnose. Moreover, it combines the Diagnostics software with a large technical information database, workshop management module:
- Automatic detection of systems and error codes
- Real-time sensor monitoring
- Actuation and adaptation of components
- Maintenance data and maintenance data reset
- Operating time and consumption of the vehicle reading
- Components adaptation and calibration
- System technical data (Engine, Transmission …)
- Interactive wiring diagram
- Troubleshooting guides by symptoms
- Machine technical data (Engine type…)
- Data synchronisation with data backups on the external servers
- Task management between the garage staff members
- Management and reporting of diagnosis, maintenance and task reports
- Access to the history of the machinery
COVERAGE
CATERPILLAR, CUMMINS, DETROIT DIESEL-MBE, DEUTZ, DOOSAN, HINO, ISUZU, IVECO-FPT, JCB, JOHN DEERE, KOHLER, KUBOTA, LIEBHERR, MAN, MERCEDES-BENZ, MTU, PERKINS, SCANIA, SISU, STEYR, VM MOTORI, VOLVO PENTA , ETC, BOSCH REXROTH, CASE CE, COMETTO, DEMAG, DYNAPAC, GROVE, HITACHI, HYUNDAI CE, KOBELCO, KOMATSU, O&K, SANDVIK,TEREX, CE, XCMG, YANMAR, CATERPILLER, DULEVO, PIAGGIO ETC.
Additional Information:
- Item Code: Jaltest-OHW
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: 2-3 days
- Packaging Details: Device Cables kit Hardcase
Jaltest Excavator Parts Diagnostic Tool
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Construction vehicles |
| Vehicle Type | Construction |
| Screen Size | 14 Inches |
| Voltage | 12v+24v |
| License Duration | 1 Year |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Operating System | Windows 10 |
| Memory | 16 GB |
| Package Type | Full Kit |
| Compatible Vehicles | Multi-Brand |
| Warranty | 1 Year |
| Cable Set | Multi Brand |
| Update Mode | Online |
| Usage Type | Workshop |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 12v 24v |
| Color | Black & blue |
| Compatibility | Hard Plastic Hardware |
| Weight | 6 kgs |
| Size | Compact |
| Connection | Fastest Blutooth or USB both |
| Brand | Cojali |
| Device Model Name | Jaltest OHW |
| Price+GST | 260000+18%GST |
Excavator Parts Diagnostic Tool is an easy to use and handling tool that can be transported to the place where the damaged machinery is to diagnose. Moreover, it combines the Diagnostics software with a large technical information database, workshop management module:
- Automatic detection of systems and error codes
- Real-time sensor monitoring
- Actuation and adaptation of components
- Maintenance data and maintenance data reset
- Operating time and consumption of the vehicle reading
- Components adaptation and calibration
- System technical data (Engine, Transmission …)
- Interactive wiring diagram
- Troubleshooting guides by symptoms
- Machine technical data (Engine type…)
- Data synchronisation with data backups on the external servers
- Task management between the garage staff members
- Management and reporting of diagnosis, maintenance and task reports
- Access to the history of the machinery
COVERAGE
CATERPILLAR, CUMMINS, DETROIT DIESEL-MBE, DEUTZ, DOOSAN, HINO, ISUZU, IVECO-FPT, JCB, JOHN DEERE, KOHLER, KUBOTA, LIEBHERR, MAN, MERCEDES-BENZ, MTU, PERKINS, SCANIA, SISU, STEYR, VM MOTORI, VOLVO PENTA , ETC, BOSCH REXROTH, CASE CE, COMETTO, DEMAG, DYNAPAC, GROVE, HITACHI, HYUNDAI CE, KOBELCO, KOMATSU, O&K, SANDVIK,TEREX, CE, XCMG, YANMAR, CATERPILLER, DULEVO, PIAGGIO ETC.
Additional Information:
- Item Code: OHW
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: Maximum 1 week
- Packaging Details: Plastic Hard Case