- Home
- ยป
- Products We Offer
- »
- Car Scan Tool
Car Scan Tool
Offering you a complete choice of products which include carman auto i100 scanner and carman i700 software.
Carman Auto i100 Scanner
Product Price: Rs 90,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Scanner Type | Car Scanner |
| Compatible Vehicle Type | Car |
| Screen Size | 7 inch |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Voltage | 24V |
| Display Resolution | 1440 x 1080 pixels |
| Vehicle Type Supported | Passengers vehicles |
| Language | English, Hindi |
| Connectivity | Bluetooth and USB |
| Language Type | English Hindi |
| Compatible Vehicle Brands | Universal (Multi-brand) |
| Model Name/Number | Auto i100 |
| Dimensions | 226 x 203 x 43 mm |
| Brand | AMPRO-CARMAN |
| Operating System | Android & Windows |
| Warranty | One Year |
| Wireless | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Expansion Memory Card | Yes |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Software Update Type | online |
| Price+GST | 85000+18%GST |
Additional Information:
- Item Code: Auto-i100
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),GST CHARGES EXTRA
- Port of Dispatch: NEW DELHI
- Production Capacity: 1000
- Delivery Time: 10 to 15 Days
- Packaging Details: Curtain Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carman i700 Software
Product Price: Rs 1,05,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Scanner Type | Car Scanner |
| Compatible Vehicle Type | Car |
| Screen Size | 7 inch |
| Voltage | 12 Volt DC |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Display Resolution | 1440 x 1080 pixels |
| Usage/Application | Car Repair Workshop |
| Vehicle Type Supported | Car |
| Connectivity | OBDII Connector |
| Model Name/Number | Auto-i700 |
| Language Type | Hindi, English |
| Compatible Vehicle Brands | Universal (Multi-brand) |
| Dimensions | 226 x 203 x 43 mm |
| Operating System | Windows CE |
| Brand | Carman |
| Warranty | One Year |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Connectivity | With Bluetooth Connectivity |
| Part Name | Auto-i700 |
| I Deal In | New Only |
| Expansion Memory Card | Yes |
| Is It Foldable | Non Foldable |
| Black | Yes |
| Packaging Type | Curtain Box |
| Memory | 32GB |
Additional Information:
- Item Code: Carman-International
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: New Delhi
- Production Capacity: As Per requirment
- Delivery Time: 10 To 15 Days
- Packaging Details: Device cables kit
Yes! I am InterestedRequest A Callback