- Home
- »
- Products We Offer
- »
- Jaltest Commercial Vehicle Scanner
Jaltest Commercial Vehicle Scanner
Jaltest Diagnostic Tool
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Scanner Type | Diagnostic |
| Vehicle Type | Commercial Vehicles |
| Compatible Vehicle Type | Commercial Vehicle |
| Software Version | Latest |
| Compatible Vehicles | Heavy Duty Vehicles |
| License Duration | 1 Year |
| Compatible Engine Variant | BS6 |
| Screen Size | 14 inch |
| Software Update | 3 Year |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Connectivity | USB & Bluetooth |
| Display Size | 10" to 15" Inch, Windows |
| Package Type | Full Kit |
| Material | Plastic |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Warranty | 1 Year |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Cable Set | Multi Brand |
| Operating Temperature | -10 - 60 °C |
| Update Mode | Online |
| Brand Compatibility | Multi Brand |
| Usage Type | Workshop |
| Brand | Cojali |
| Weight | 6 kgs |
| Power | 12V and 230 VAC |
| Price + GST | 1,45,000+18%GST |
| Voltage | 12V-24V |
The Jaltest diagnosis tool is the appropriate device to perform diagnosis on your truck. Multibrand and multisystem diagnostics with a wide coverage on the different electronic systems installed on Commercial Vehicles.
The application design, completely self-guided and intuitive, offers the following possibilities
- Information on connectors: Jaltest informs you about which connector to use and its location on the vehicle.
- Diagnosis:Recording and description of the errors registered on each of the control units. AUTOMATIC DETECTION OF THE COMPLETE ERRORS LIST ON THE SYSTEMS INTEGRATED ON THE VEHICLE.
- Actuation of Components: Possibility of interacting and sending orders on the different systems using Jaltest: such as fan activation, cylinders cutout, compression test and operational checking of the different mechanisms, etc.
- Values Measuring: Measuring and Displaying of up to 8 values at the same time. Information on the ranges of reference values .
- Parameters: Configuration of the different parameters.
- System Data: Information on the system configuration and ECU data.
- Errors Clearance: Errors clearance on the control unit and turning off of failure lamps.
A robust and reliable hardware that supports the different communication protocols such as OBD, OBDII, J1939, J1708, EURO IV, EURO V. IT SUPPORTS THE RP1210 PROTOCOL.
CoverageView full coverage »Leader equipment in multibrand diagnosis, with the widest coverage on the market
- EUROPEAN
- AMERICAN
- ASIAN
- REST OF MARKETS
Additional Information:
- Production Capacity: All the models of trucks, buses & LCVs
- Delivery Time: 2-3 days max
- Packaging Details: VCI OBD USB
Jaltest Truck Scanner
Product Brochure
| Scanner Type | Commercial Vehicles |
| Vehicle Type | Truck |
| Compatible Vehicles | Commercial Vehicles |
| License Duration | 1 Year |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Compatible Engine Variant | BS6 |
| Display Size | 14inch |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Software Update | 3 Year |
| Package Type | Full Kit |
| Operating System | Windows |
| Warranty | 1 Year |
| Cable Set | Multi Brand |
| Voltage | 24 Volts |
| Update Mode | Online |
| Usage Type | Workshop |
| Brand | Cojali |
| Model Name/Number | Cojali Jaltest CV Scanner |
| Screen Size | 10" |
| Power | 12V 24v |
| Weight | 5kg |
| Material | Hard Plastic |
| Color | Black & Blue |
| Battery | Yes |
The Jaltest diagnosis tool is the appropriate device to perform diagnosis on your truck. Multibrand and multisystem diagnostics with a wide coverage on the different electronic systems installed on Commercial Vehicles.
The application design, completely self-guided and intuitive, offers the following possibilities
- Information on connectors: Jaltest informs you about which connector to use and its location on the vehicle.
- Diagnosis:Recording and description of the errors registered on each of the control units. AUTOMATIC DETECTION OF THE COMPLETE ERRORS LIST ON THE SYSTEMS INTEGRATED ON THE VEHICLE.
- Actuation of Components: Possibility of interacting and sending orders on the different systems using Jaltest: such as fan activation, cylinders cutout, compression test and operational checking of the different mechanisms, etc.
- Values Measuring: Measuring and Displaying of up to 8 values at the same time. Information on the ranges of reference values .
- Parameters: Configuration of the different parameters.
- System Data: Information on the system configuration and ECU data.
- Errors Clearance: Errors clearance on the control unit and turning off of failure lamps.
A robust and reliable hardware that supports the different communication protocols such as OBD, OBDII, J1939, J1708, EURO IV, EURO V. IT SUPPORTS THE RP1210 PROTOCOL.
CoverageView full coverage »Leader equipment in multibrand diagnosis, with the widest coverage on the market
- EUROPEAN
- AMERICAN
- ASIAN
- REST OF MARKETS
Jaltest Trucks & Buses Diagnostic Tool
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Vehicle Type | Commercial Vehicles |
| Compatible Vehicles | Commercial Vehicle |
| License Duration | 1 Year |
| Compatible Engine Variant | BS6 |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Software Update | 3 Year |
| Operating System | Windows |
| Package Type | Full Kit |
| Connectivity | Bluetooth & USB |
| Voltage | 12 and 24 Volts |
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Cable Set | Multi Brand |
| Technical Support | 12 Month |
| Update Mode | Online |
| Screen Size | 7 inch |
| RAM | 4 GB |
| Usage Type | Workshop |
| Brand | Cojali |
| Warranty | 1 Year |
| Control | Capacitive Touch |
| Wi-Fi | Available |
| Bluetooth Connectivity | Available |
| Working Voltage | 12v & 24v |
Features:
- Application specific construction
- Perfect finish
- Longer service life
Specification:
- Material Type: Plastic & Metal
- Update Method: by Internet
- Quality: Best
- Color: Red and Black
Additional Information:
- Production Capacity: all commercial vehicles coverage
- Delivery Time: 2-3 days max.
- Packaging Details: VCI OBD USB