- Home
- »
- Products We Offer
- »
- Car Scanner in India
Car Scanner in India
Jaltest Bus Scanner
Product Brochure
| Vehicle Type | Commercial vehicles |
| Brand | Cojali |
| License Duration | 1 Year |
| Compatible Engine Variant | BS6 |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Software Update | 3 Year |
| Package Type | Full Kit |
| Display Size | 10" to 15" Inch |
| Operating System | Jaltest |
| Voltage | 12 and 24 Volts |
| Warranty | 1 Year |
| Cable Set | Multi Brand |
| Update Mode | Online |
| Usage Type | Workshop |
| Usage | Truck and Bus Repair workshop |
| Power | 12V and 230 VAC |
| Price+GST | 145000+18% |
Features:
- Application specific construction
- Perfect finish
- Longer service life
Specification:
- Material Type: More durable, Strong and reliable
- Update Method: by Internet
- Quality: Best
- Color: Red and Black
Jaltest Truck Diagnostic Tool
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Scanner Type | Diagnostic |
| Vehicle Type | Truck |
| Compatible Vehicles | Truck and Bus |
| Voltage | 12 and 24 Volts |
| Brand | Cojali |
| License Duration | 1 Year |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Connectivity | Bluetooth+USB |
| Display Size | 10" to 15" Inch |
| Package Type | Full Kit |
| Operating System | Windows |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Cable Set | Multi Brand |
| Operating Temperature | -10 - 60 °C |
| Brand Compatibility | Multi Brand |
| Usage Type | Workshop |
| Color | Black & Blue |
| Material | Hard Plastic |
| Brand Name | Cojali |
| Price+GST | 1,45,000+18%GST |
The Jaltest diagnosis tool is the appropriate device to perform diagnosis on your truck. Multibrand and multisystem diagnostics with a wide coverage on the different electronic systems installed on Commercial Vehicles.
The application design, completely self-guided and intuitive, offers the following possibilities
- Information on connectors: Jaltest informs you about which connector to use and its location on the vehicle.
- Diagnosis:Recording and description of the errors registered on each of the control units. AUTOMATIC DETECTION OF THE COMPLETE ERRORS LIST ON THE SYSTEMS INTEGRATED ON THE VEHICLE.
- Actuation of Components: Possibility of interacting and sending orders on the different systems using Jaltest: such as fan activation, cylinders cutout, compression test and operational checking of the different mechanisms, etc.
- Values Measuring: Measuring and Displaying of up to 8 values at the same time. Information on the ranges of reference values .
- Parameters: Configuration of the different parameters.
- System Data: Information on the system configuration and ECU data.
- Errors Clearance: Errors clearance on the control unit and turning off of failure lamps.
A robust and reliable hardware that supports the different communication protocols such as OBD, OBDII, J1939, J1708, EURO IV, EURO V. IT SUPPORTS THE RP1210 PROTOCOL.
CoverageView full coverage »Leader equipment in multibrand diagnosis, with the widest coverage on the market
- EUROPEAN
- AMERICAN
- ASIAN
- REST OF MARKETS
Additional Information:
- Production Capacity: 12v 24v
- Delivery Time: 2 to 3 days
- Packaging Details: VCI OBD USB
Jaltest Bus Diagnostic Tool
Product Brochure
| Vehicle Type | Commercial vehicles |
| Brand | Cojali |
| License Duration | 1 Year |
| Operating System | Jaltest |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Display Size | 10" to 15" Inch |
| Package Type | Full Kit |
| Warranty | 1 Year |
| Cable Set | Multi Brand |
| Update Mode | Online |
| Usage Type | Workshop |
| Usage/Application | Truck and Bus Repair workshop |
| Weight | 6Kg |
The Jaltest diagnosis tool is the appropriate device to perform diagnosis on your truck. Multibrand and multisystem diagnostics with a wide coverage on the different electronic systems installed on Commercial Vehicles.
The application design, completely self-guided and intuitive, offers the following possibilities
- Information on connectors: Jaltest informs you about which connector to use and its location on the vehicle.
- Diagnosis:Recording and description of the errors registered on each of the control units. AUTOMATIC DETECTION OF THE COMPLETE ERRORS LIST ON THE SYSTEMS INTEGRATED ON THE VEHICLE.
- Actuation of Components: Possibility of interacting and sending orders on the different systems using Jaltest: such as fan activation, cylinders cutout, compression test and operational checking of the different mechanisms, etc.
- Values Measuring: Measuring and Displaying of up to 8 values at the same time. Information on the ranges of reference values .
- Parameters: Configuration of the different parameters.
- System Data: Information on the system configuration and ECU data.
- Errors Clearance: Errors clearance on the control unit and turning off of failure lamps.
A robust and reliable hardware that supports the different communication protocols such as OBD, OBDII, J1939, J1708, EURO IV, EURO V. IT SUPPORTS THE RP1210 PROTOCOL.
CoverageView full coverage »Leader equipment in multibrand diagnosis, with the widest coverage on the market
- EUROPEAN
- AMERICAN
- ASIAN
- REST OF MARKETS
Carman Multi Car Scanner
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Scanner Type | Car Scanner |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Voltage | 24 V |
| Display Resolution | 1440 x 1080 pixels |
| Model Number | Carman Auto i100 |
| Vehicle Type Supported | Car |
| Language | Hindi##English,Hindi, English |
| Compatible Vehicle Brands | Universal (Multi-brand) |
| Dimensions | 226 x 203 x 43 mm |
| Operating System | Android & Windows |
| Connectivity | Bluetooth |
| Brand | Cojali |
| Warranty | One Year |
| Wi-Fi | Yes |
| Software Update Type | Online |
| Product Type | Car Scanner |
| Price+GST | 85000+18%GST |
Additional Information:
- Item Code: AMPRO-CARMAN
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),GST CHARGES EXTRA
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: 2 to 3 days
- Packaging Details: device cables
Force Motors Diagnostic Tool
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Windows |
| Scanner Type | Car Scanner |
| Voltage | 12 and 24 Volts |
| Screen Size | 14 inches |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Display Resolution | 1440 x 1080 pixels |
| Memory | 32 GB |
| Operating System | Windows |
| Vehicle Type Supported | Car |
| Model Name/Number | Carman Auto-i 100 |
| Language Type | English |
| Compatible Vehicle Brands | Universal (Multi-brand) |
| Compatible Vehicles | Multi-Brand |
| Connectivity | Bluetooth |
| Storage Capacity | 32GB |
| Brand | Carman |
| Warranty | 1 Year |
| Wi-Fi | Compatible |
| Bluetooth Connectivity | Available |
| Weight | 180 g |
| Dimensions | 170mm * 130mm * 28 mm |
| Price+GST | 85000+18%GST |
Functions
- DTC reading and explaination.
- DTC erasing.
- Current data view (papameters and graphic mode).
- Manual parameter's grouping.
- Activation.
- Parameter graphic comparison.
- Flight record.
- System identification.
- Adaptations, sensor calibrations, resetting and other special functions.
- Service resetting.
- Keys, remotes, injector and other components programming.
- Protocol support:
- - CAN Bus (ISO 15765, GMLAN, J1939, CAN ISO11898 and ISO14229)
- 2nd CAN (Dual ?? Single Wire), High-speed, Middle-speed, Single wire CAN
- Ford SCP (J1850PWM), Honda Diag-H, Ethernet Protocol, Byte Protocol
- GM Class2 (J1850VPW)
- KWP2000 (ISO9141/14230), KWPT1281
- Chrysler SCI (J2610), TP2.0, TP1.6, J2610
- K-line, L-Line
- ISO 9142-2, ISO 142302, ISO 15765-4, SAE-J1850 PWM, J2534 (since 2017)
- 5V SCI, OBD-I, OBD-II, EuroOBD
Additional Information:
- Item Code: Carman-Auto-i100
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer),GST CHARGES EXTRA
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: 2 to 3 days
- Packaging Details: Device Cables
Force Motors Diagnostic Tool
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Scanner Type | Car Scanner |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Usage/Application | Cars |
| Screen Size | 7 inch |
| Voltage (V) | 12 and 24 Volts, 12 and 24 Volts |
| Display Resolution | 1440 x 1080 pixels |
| Operating System | Windows |
| Vehicle Type Supported | Car |
| Compatible Vehicle Brands | Universal (Multi-brand) |
| Language Type | English, Hindi |
| Dimensions | 226 x 203 x 43 mm |
| Connectivity | Bluetooth |
| Screen Size (inch.) | 7" |
| Brand | Carman |
| Warranty | One Year |
| Wi-Fi | Yes |
| Software Update Type | Online |
| Product Type | Car Scanner |
Additional Information:
- Item Code: i700
- Pay Mode Terms: T/T (Bank Transfer),GST CHARGES EXTRA
- Port of Dispatch: New Dlhi
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: 2-3 days
- Packaging Details: Device Cables kit Pendrive