- Home
- »
- Products We Offer
- »
- Auto Diagnostic Tools
Auto Diagnostic Tools
Our product range includes a wide range of jaltest multi brand diagnostic tool, jaltest engine scanner, force motor scanner and jaltest scan device.
Jaltest Multi Brand Diagnostic tool
Product Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Vehicle Type | Commercial Vehicles |
| Brand | Cojali |
| License Duration | 1 Year |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Package Type | Full Kit |
| Display Size | 10" to 15" Inch |
| Operating System | Jaltest |
| Warranty | 1 Year |
| Cable Set | Multi Brand |
| Update Mode | Online |
| Usage Type | Workshop |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Material | Hard Plastic |
Features:
- Application specific construction
- Perfect finish
- Longer service life
Specification:
- Material Type: Plastic & Metal
- Update Method: by Internet
- Quality: Best
- Color: Red and Black
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Jaltest Engine Scanner
Product Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Scanner Type | Engine Scanner |
| Compatible Vehicle Type | Commercial Vehicles |
| Compatible Vehicles | All Vehicles |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Screen Size | 14inches |
| Display Size | 14 inch |
| Voltage | 12-24 V |
| Operating System | Windows |
| Diagnostic Scope | Engine |
| Diagnostic Protocol | OBD2 |
| Programming Capability | Full Programming Suite |
| Price+GST | 1,45,000+18%gst |
| Brand Name | Cojali |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Force Motor Scanner
Product Price: Rs 95,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Cars |
| Screen Size | 7 inch |
| Voltage | 12v+24v |
| Battery Capacity | 4200mAh Li-ion Polymer |
| Display Resolution | 1024 x 600 pixels |
| Memory | 32 GB |
| Operating System | Android & Windows |
| Vehicle Type Supported | Car |
| Compatible Vehicle Brands | Universal (Multi-brand) |
| Compatible Vehicles | Multi-Brand |
| Dimensions | 250 x 200 x 60 mm |
| Warranty | 1 years |
| Connectivity | Bluetooth |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Jaltest Scan Device
Product Price: Rs 1,45,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Vehicle Type | Commercial Vehicles |
| Model Name/Number | Jaltest v9 CV |
| Scanner Type | Diagnostic |
| Screen Size | 14 inches |
| Diagnostic Capability | Engine Diagnostics |
| Color | Black & Blue |
| Software Version | Latest |
| Compatible Vehicles | Truck |
| Connectivity Type | Bluetooth+ USB |
| License Duration | 1 Year |
| Brand | Cojali |
| Compatible Variant | BS6 |
| Operating System | Windows |
| Display Size | 14 inch |
| Connection Type | Bluetooth + USB |
| Package Type | Full Kit |
| Operating Temperature | -10 - 60 °C |
| Connectivity | USB & Bluetooth |
| Voltage | 12 and 24 Volts |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Warranty | 1 Year |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Cable Set | Multi Brand |
| Update Mode | Online |
| Usage Type | Workshop |
| Brand Compatibility | Multi Brand |
Features:
- Application specific construction
- Perfect finish
- Longer service life
Specification:
- Material Type: Plastic & Metal
- Update Method: by Internet
- Quality: Best
- Color: Red and Black
Additional Information:
- Item Code: 12
- Production Capacity: 12v 24v
- Delivery Time: 2,3 days
- Packaging Details: vci usb obd
Yes! I am InterestedRequest A Callback